| More>>

Alnico M?knat?s

 

Insanlar tarafından yapılanmıknatıs18. yüzyılda tahakkuk , ancak 1930 yılında kadar ,güçlü mıknatıs Japon Malzeme uzmanlar Mishima tarafından keşfedilmiştir. Bu alüminyum - nikel - kobalt olduğunu, ilk sabit mıknatıslı . 1960'lardan sonra , ferrit mıknatıslar ve nadir toprak sürekli mıknatıs çıktı ile , Alnico yavaş yavaş değiştirilir ve oranının kullanılması bir düşüş girdi.

 

Alnico bileşimi


Alniko demir ek olarak , bir demir alaşımı olup , bu alüminyum (Al % 8-12 ) , nikel (Ni 15-26 %) , kobalt (Co % 5-24 ) ve diğer elementlerin diğer metaller küçük miktarlarda içeren can ( ; Ti % 1 , geri kalanı Fe Cu 6 % ) manyetik kuvvet geliştirmek . " Alnico " adı üç ana element sembolleri bir birleşme olduğunu .

 

Alnico Kategori

 

Farklı üretim süreçlerine göre , Alnico Sinter Alnico ve Döküm Alnico ayrılabilir .

Sinter Alnico süreci basit ve istediğiniz boyutu basılabilir . Genellikle küçük boyutlu ve düşük manyetik özellikleri ile sınırlıdır . Bitmiş müsvedde büyüklüğütoleransı döküm Alnico en daha sıkı . Ama daha iyi işlenebilirlik .

Döküm işlemi farklı boyutlarda ve şekillerde yapılmış olabilir , döküm Alnico en düşük geri sıcaklık katsayısına sahip , çalışma sıcaklığı santigrat 500 derece için ,manyetik kuvvet yüksektir.

 

Alniconun üretim süreci

 

Döküm : hammadde ---- > erime ---- > döküm ---- > Isıtma ---- > performans testi ---- > işleme ---- > test ---- > Ambalaj

metal alaşım kalıp eritmek ve sonra dökme Alnico içine ısıl tarafından işlenir. Böylece döküm Alnico ortaya kaba ve koyu gri . Taşlama sonra , yüzeyi parlak demir gibi benzer.

Sinterleme : hammadde ---- > freze ---- > basarak ---- > sinterleme ---- > Isıtma ---- > performans testi ---- > işleme ---- > test - > paketleme

Alniko tozkap içinde preslenmiş ve daha sonra bir katı mıknatıslı sinterlenir.

 

Avantajları ve Alnico dezavantajları

 

Avantajları : yüksek remanence (en 1.35T kadar) , yüksek Curie noktası ( 860 ° ) , yüksek kaliteli , yaklaşık 550 kadar en yüksek sıcaklık ℃ , düşük sıcaklık katsayısı ( -0.02 % / ° C ) . Mükemmel termal stabilite , iyi korozyon direnci ( hiçbir yüzey kaplama tedavi , iyi bir dış görünüm için gerekirse , aynı zamanda kaplı veya boyalı olabilir ) , şekil ve boyut çeşitliliği , uygun fiyat , düşük kalıp ücretleri .

Dezavantajları :coercivity (genellikle az 160kA / m ) ,doğrusal olmayan demanyetizasyon eğrisi , bu nedenle demanyetizasyon karşı direnci zayıf olan çok düşüktür; Sert ve kırılgan ve soğuk iş olamaz , bu döküm veya sinterleme tarafından yapılmalıdır . Ayrıca bu çünkü , bitmiş mıknatıs küçük çatlaklar ve boşluklar olabilir , bu performansını etkilemez , bu boyutu büyük olması dışında .

 

Alniconun Uygulanması

 

Alnico özellikle yüksek manyetik alan ve yüksek sıcaklık ihtiyacı yerine kullanılır , bu tür dalga tüpleri , elektrik gitar manyetikler , mikrofon , sensörler , hoparlör , inek mıknatıs , metre , motor ve diğer sanayi ürünleri seyahat olarak ; uygulama alanları havacılık , askeri alan vardır , otomotiv sanayi ve güvenlik sistemleri .


Manyetik Özellikleri ve Dökme Alnico Magnet Fiziksel Özellikleri

 

 

Manyetik Özellikleri ve Sinterlenmiş Alnico Mıknatıs Fiziksel Özellikleri